• Українська
  • Русский

Дитина може прибирати у школі лише за власною згодою та згодою батьків, інше — незаконно, — юрист

Якщо керівництво школи чи вчителі наполягають на тому, щоб діти прибирали, батькам варто написати заяву про відмову.

З початком навчального року у вчительських та батьківських спільнотах не вщухають розмови про прибирання класів. Чий це обов’язок — учнів чи прибиральниць? Думки щодо цієї теми постійно різняться: одна частина батьків та вчителів вважають, що прибирання класів учнями піде їм на користь. Діти вчитимуться слідкувати за порядком та бути більш самостійними. Інша частина освітян переконана, що це завдання батьків  — навчити дитину вміти за собою прибирати. 

Щоразу ці дискусії переходять у суперечки між батьками та педагогами. Наприклад, одна з підписниць групи “Батьки SOS” повідомила про те, що в школі, де навчається її дитина, коридори та класи прибирають учні. Прибиральні в закладі освіти немає, а рушники, ганчірки, відра закуповуються коштом батьків. 

Ще один коментар від Тетяни Качан піддався критиці:

Та що ви з тим прибиранням носитесь, нехай діти вчаться хоча б трішки за собою прибирати. Виховуємо “безрученків”, елементарно підмести сміття та помити підлогу може кожен старшокласник.

Хто ж насправді має рацію? Чи повинні діти прибирати клас? Ось про що говорить буква закону:

Дитина прибирати в школі може лише за власної згоди та згоди батьків. Це регламентовано чинним законодавством України — стаття 43 Конституції України. Ця стаття забороняє примусову працю:

Під час навчання діти можуть бути залучені до роботи, лише пов’язаної з навчальним процесом. Тобто у випадках, передбачених навчальним планом (а прибирання ним у жодному закладі освіти не передбачається). Це зафіксовано у пункті 5 статті 53 Закону України Про освіту: «Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України».

А от у позаурочний час дітей можна залучати до прибирань. Проте й тут є декілька нюансів. Окрім згоди самої дитини та батьків на таку роботу, школа має забезпечити низку умов:

  • Процес прибирання має відбуватись у присутності вчителя, класного керівника чи медпрацівника.
  • Діти мають бути у спеціальному одязі.
  • Прибирання дозволяється робити тільки вологе.
  • Після прибирання приміщення необхідно провітрити.

Якщо керівництво школи чи вчителі наполягають на тому, щоб діти прибирали, батькам варто написати заяву про відмову.

Роман Корсун, юрист спільноти “Батьки SOS” також зазначає, що технічні працівники мають прибирати всю школу:

Є чітка норма: один прибиральник службових приміщень школи на кожні 500 кв.м площі, що прибирається. Є штатний розпис школи з кількістю технічних працівників. Є їхні посадові інструкції. Шановні прибиральники виконують свою важливу роботу та отримують заробітну плату — крапка.

Однак, технічні працівники кабінет директора не прибирають:

Завжди так було. Директор школи або сам прибирає власний кабінет, або доплачує технічним працівникам, — пояснив юрист.

Тож очевидно, що учні не зобов’язані прибирати класи. Тим паче, що згідно з новими правилами, усі приміщення необхідно обробляти дезінфекційними засобами. Однак, батькам слід пам’ятати, що чистота у школі не може залежати тільки від діяльності дитини, а тому важливо її навчити не смітити та шанувати чужу працю.

intense_featured_gallery:
intense_featured_image_type:
standard
intense_image_shadow:
null
intense_hover_effect_type:
null
intense_hover_effect:
0
intense_featured_audio_url:
intense_featured_video_type:
intense_featured_color:
intense_post_subtitle:
intense_post_single_template:
Tagged under