• Українська
  • Русский

Як нараховують надбавку за престижність і що робити, якщо її не платять

До онлайн-консультації Pro.Школу неодноразово надходили питання про виплати за престижність чи роботу в інклюзивних класах. Звісно, усі знають, що діє постанова “Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів” (постанова КМУ від 23 березня 2011 р. №373 зі змінами). Але, як виявилося – на практиці далеко не всі школи виплачують своїм учителям надбавки.

“Я працюю 15 років, завжди отримувала надбавку і раптом директор оголошує, що її знижено на 10%. Чи законно це?”

“Викладаю у класі, де є дітки з особливими освітніми потребами – чи мають мені доплачувати за ці години?”

Юристи в один голос заявляють: учителі мають отримувати надбавки. Ми зупинимося на двох, які найбільше турбують педагогів. Адже за місяць ми отримали 14 подібних запитань.

ЩО З НАДБАВКОЮ ЗА ПРЕСТИЖНІСТЬ УЧИТЕЛІВ ТА ЯК ЇЇ ОТРИМАТИ

По-перше, вона є і її можуть отримати абсолютно всі педагоги. Максимальна надбавка за престижність складає 30% (встановили її з 1 вересня 2018 року всім педагогічним працівникам), а мінімальна – 5%. Тобто, адміністрація школи не може виставити вам надбавку за престижність менш, ніж 5%. Це закон.

По-друге, керівники шкіл та вчителі української мови в тих закладах, де навчання провадиться іншими мовами, мають отримувати престижність не менше 20%.

По-третє, яку саме надбавку ви отримаєте, вирішує керівник – тобто директор школи (відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови КМУ від 23 березня 2011 р. №373). І залежить це не лише від ваших особистих стосунків (усі ми чудово розуміємо, що і так буває), а від меж зарплатного фонду вашої школи.

– Що впливає на вашу престижність?

Здобутки, якість роботи та обсяг навантаження, ваш вплив на школу та особливі досягнення. Усе це враховує дирекція та обирає відсоток вашої надбавки.

– Що робити, якщо в школі стверджують, що на надбавки немає коштів?

Кожна школа має свій зарплатний фонд і тому обов’язково має затвердити Положення про виплату надбавки за престижність. Якщо коштів не вистачає, то школа формує запит до Відділу освіти.

– Чи можуть вам змінити виплати за престижність протягом навчального року?

Можуть, але лише у випадку, якщо змінилося ваше педагогічне навантаження, а відповідно – і ставка (зазираємо в Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати педагогічних працівників).

Інакше вам не можуть змінити надбавку за престижність і ба більше – скасувати її. Окрім того, учителя мають обов’язково попередити про зміни у виплатах не менше, ніж за 2 місяці, а вчитель – дати на це згоду.

– Що робити, якщо вам змінили виплати за престижність і не повідомили про це?

Не чекати, що все вирішиться, а звертатися до Державної служби України з питань праці та вимагати з’ясувати причини такого. Ви можете написати заяву і до відділу освіти або навіть до Державної служби якості освіти, яка має право перевірити роботу вашої школи. Якщо вони виявлять порушення, ви маєте отримати компенсацію за всі надбавки, які вам не дорахували.

ДЕЩО ПРО НАДБАВКИ В ІНКЛЮЗИВНИХ КЛАСАХ

Вони є, і вчитель має обов’язково про це знати. Усі педагоги – спеціалісти з будь-якого предмету – мають отримувати додаткові виплати за роботу в таких класах.

Як говорить постанова КМУ від 25 серпня 2004 р. №1096, “за роботу в інклюзивних класах (групах) у закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти встановлюється надбавка у граничному розмірі 20%”.

Розмір самої надбавки залежить від кількості ваших годин у такому класі і, звісно, від рішення керівника школи.

– Як керівник обирає розмір надбавки в інклюзивному класі?

Директор враховує кількість учнів із особливими освітніми потребами у класі (групі), складність порушення розвитку цих дітлахів, рівень відповідальності та обсяг роботи кожного вчителя, який працює з ними. Тобто все залежить, знову ж таки, від обсягу вашої роботи. І нагадуємо ще раз – від кількості годин.

Якщо ви досі не отримуєте своєї надбавки – нагадайте керівництву або одразу пишіть звернення в Державну службу якості освіти.

І наостанок про приємне – не забувайте, що у вас є щорічна грошова винагорода в розмірі одного посадового окладу (про це сказано у статті 57 закону “Про освіту”). Щоб її отримати, достатньо лише сумлінно виконувати свою роботу та вчити дітей із запалом. Якщо у вас виникають будь-які питання, пишіть нам на proshkolu.com.

Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайн консультації вчителів Pro.Школу

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА

intense_post_subtitle:
intense_post_single_template:
intense_featured_gallery:
intense_featured_image_type:
standard
intense_image_shadow:
null
intense_hover_effect_type:
null
intense_hover_effect:
0
intense_featured_audio_url:
intense_featured_video_type:
intense_featured_color:
Tagged under